Ostatnio dodane

Śladami Johanna Heermanna

Trochę zdjęć oraz zapowiedz. Wycieczka z Rudnej i Chobieni w Lesznie

W 2009 r. w Instytucie Turystyki PWSZ w Lesznie powstała w Polsce pierwsza praca licencjacka poświęcona Johannowi Heermannowi, duchownemu ewangelickiemu z Rudnej, z Chobieni i z Leszna, autorowi wielu tekstów, które na stałe przeszły w obieg kultury europejskiej. Praca przedstawiała miejsca związane z życiem i działalnością tej postaci, jej autorem jest Łukasz Krakowski z Leszna.
Po 3 latach okazuje się, że pomysł na wykorzystanie turystyczne śladów po tym duchownym-poecie nie jest pozbawiony sensu. Mianowicie 2 czerwca 2012 r. przyjeżdża do Leszna grupa mieszkańców Rudnej (około 30 osób), żeby zapoznać się ze śladami i tradycją związaną z J. Heermannem w Lesznie.
Wydarzenie organizowane jest przez radną gminy Rudna p. Danutę Adamską, prezeskę Towarzystwa Miłośników Rudnej oraz ks. Waldemara Gabrysia i Marcina Błaszkowskiego z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lesznie.
Spotkanie zaczyna się o godz. 10:00 w domu parafialnym parafii ewangelicko-augsburskiej na ul. Paderewskiego 10. Jego program przedstawia się następująco:

1. Wykład na temat śladów i tradycji związanej z Johannem Heermannem w Lesznie ? dom parafialny Parafii Ewangelicko-Augsburskiej ? dr Marcin Błaszkowski
2. Zwiedzanie kościoła ewangelickiego przy ul. Paderewskiego ? ks. Waldemar Gabryś
3. Zwiedzanie kościoła przy pl. Metziga, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona J. Heermannowi; kościoła, w podziemiach którego pochowano J. Heermanna, komentarz: ks. Kazimierz Małek, ks. Waldemar Gabryś, dr Marcin Błaszkowski
4. Zwiedzanie ratusza oraz projekcja filmu nagranego przez Telewizję Leszno z okazji ?Urodzin ratusza?
5. Zwiedzanie Muzeum Okręgowego w Lesznie, gdzie można zapoznać się z kontekstem historycznym działalności J. Heermanna w Lesznie (w Muzeum znajduje się starodruk z tekstem tego duchownego).

 

Kontakt

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Lesznie
ks. Waldemar Gabryś
ul. Paderewskiego 10
 64-100 Leszno
 
telefon: +48 65 520 60 57
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bądź na bieżąco

Zajrzyj na nasz profil i bądź na bieżąco z wydarzeniami naszej parafii

Kliknij tutaj

Joomla templates by Joomlashine