Ostatnio dodane

Najstarszy zabytek Strzyżewic

Marcin Błaszkowski

W Strzyżewicach, na końcu wsi znajduje się cmentarz. Jest to cmentarz katolicki, użytkowany przez społeczność tej podleszczyńskiej miejscowości. Jednakże obok, za płotem, znajdują się pozostałości po dawnym cmentarzu ewangelickim. Teren należy do gminy Święciechowa. Jest niestety porośnięty dziką roślinnością i nie jest zadbany, choć kryje interesującą historię dla tej gminy.

Na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego znajduje się już niewiele nagrobków. Są to najczęściej obramowania grobów, czasem stelle nagrobne z przełomu XIX i XX w. Bez wyjątku są one poprzewracane, porosły mchem, a czas naniósł na nie glebę i liście. Na części z nich można wciąż odczytać nazwiska osób, dla których były one wykonane. Nie są to dzieła sztuki o wielkim znaczeniu, choć niektóre z nich ozdobione są modnymi wówczas elementami kwiatowymi oraz zdobnymi literami. Jeden z nagrobków jest sygnowany przez leszczyńskiego rzeźbiarza H. Bissinga. Siedziba jego firmy znajdowała się przy ul. Zielonej. Był on także wykonawcą większości nagrobków na nieistniejącym już cmentarzu ewangelickim przy Kościele Krzyża w Lesznie.

Najciekawszą częścią tego cmentarza jest mała kwatera rodziny Andersch, która przez wieki była utożsamiana ze Strzyżewicami. Anderschowie byli właścicielami największego majątku w tej wsi, pełnili także przez kilka pokoleń funkcję wójta, mieli nawet częściowe uprawnienia sądownicze wobec mieszkańców Strzyżewic.

Najstarszy nagrobek zachowany na cmentarzu, znajduje się w południowym krańcu cmentarza i pochodzi aż z XVIII w. Jest on niestety przewrócony i zdekompletowany, ale zachował się w całości. Nagrobek poświęcony jest pamięci Samuela Anderscha. Dzięki napisom na nim można się dowiedzieć, że także on był właścicielem majątku strzyżewickiego oraz wójtem tej wsi. Był synem Samuela i Elisabet Andersch, a jego ojciec pełnił takie same funkcje. Samuel Andersch, któremu poświęcono kamień urodził się 18 marca 1704 r., 20 maja 1729 r. ożenił się z Reginą z.d. Kuntze, z którą miał 5 synów i 7 córek. Doczekał się 40 wnucząt oraz 9 prawnucząt. Zmarł w 1764 r. Samuel Anders posiadał obywatelstwo miejskie oraz był sukiennikiem. W Lesznie sukiennicy stanowili wówczas bardzo wpływową warstwę społeczeństwa miasta. Wiele tablic nagrobnych na ścianie Kościoła Krzyża w Lesznie, także informuje o tym, iż osoby, którym poświęcono tablice, były sukiennikami.

Nagrobek Samuela Anderscha jest o tyle ważny, że prawdopodobnie jest to najstarszy zabytek sztuki w Strzyżewicach. Na nagrobku pojawia się nazwa wsi w języku niemieckim: Striesewitz.

Tuż obok nagrobka Samuela Anderscha znajdują się pozostałości po grobowcu rodzinnym Anderschów. Najważniejszą osobą pochowaną w tym grobowcu był Johann Samuel Andersch, który także posiadał obywatelstwo miejskie oraz także był wójtem wsi z prawem do sądzenia mieszkańców. Urodził się 16 sierpnia 1778 r., a zmarł 17 maja 1847 r. Poza nim, w grobowcu spoczywają trzy osoby, w tym dwoje dzieci, które zmarły w 1866 r. Nagrobek wykonany został prawdopodobnie w tym okresie. Charakteryzuje się stonowaną neogotycką stylistyką. Jest jednak duży, podkreśla zatem znaczenie tej rodziny dla Strzyżewic. Grobowiec został niestety splądrowany, nagrobki są poprzewracane.

Kontakt

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Lesznie
ks. Waldemar Gabryś
ul. Paderewskiego 10
 64-100 Leszno
 
telefon: +48 65 520 60 57
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bądź na bieżąco

Zajrzyj na nasz profil i bądź na bieżąco z wydarzeniami naszej parafii

Kliknij tutaj

Joomla templates by Joomlashine