Ostatnio dodane

Pokrywa ołtarza z Kościoła Krzyża w Lesznie z 1728 r.

Ewangelicki Kościół Krzyża w Lesznie został opuszczony w wyniku działań wojennych. Jego wyposażenie uległo rozproszeniu i miejsce pobytu wielu interesujących i cennych dla Leszna przedmiotów pochodzących z tego kościoła jest nieznane.

 

Jednym z takich przedmiotów jest pokrywa ołtarzowa z 1728 r. Zachowało się jedynie zdjęcie tego dzieła sztuki wykonane przez leszczyńskiego fotografa Uda Mertensa, który swój zakład posiadał w budynku na obecnej ul. Słowiańskiej, gdzie dzisiaj znajduje się punkt informacji turystycznej. Udo Mertens wykonał serię zdjęć kościoła i jego wyposażenia  w 1928 r. z okazji 300-lecia istnienia parafii ewangelicko-luterańskiej w Lesznie. Zdjęcie tu prezentowane pochodzi z archiwum Renate Sternel z Hamburga.

 

Wymiary pokrywy ołtarzowej nie są znane. W jej polu centralnym przedstawiono sceny biblijne z życia Jezusa Chrystusa. Umieszczono je chronologicznie od dołu ku górze.

 

 

Pierwszą sceną na tkaninie jest zwiastowanie Marii Pannie (Mat 1,21-23; Łuk 1,31). Postać Marii ukazana jest przy stole podczas czytania Pisma św. Przed nią stoi przybyły anioł. Nad tymi postaciami góruję gołębica, czyli symbol Ducha św. Nad postacią Marii widnieje napis:  Gegrisset sei Du Maria (Mario, bądź pozdrowiona) – zaczerpnięty z Ewangelii Łukasza 1, 28.

 

 

 

Kolejną sceną, która została przedstawiona są narodziny Jezusa w Betlejem oraz przybycie pasterzy z owcami zgodnie z drugim rozdziałem Ewangelii wg. św. Łukasza. Anioły przedstawione na drugim planie rozpościerają szarfę z napisem:  Ere sei Got in der Hee, czyli Chwała na wysokościach Bogu (Łuk 1,14)

 

 

Trzecia scena to Ostatnia Wieczerza opisana jako Dis Nacht Mahl Iesu, co oznacza: Tej nocy Jezu spożywł wieczerzę Przedstawia ona Chrystusa w wieczerniku w otoczeniu jedenastu apostołów. Przedstawiono także chleb i wino na stole oraz kanwę na wino postawiono obok stołu.  (Łuk 22,14-23)

 

 

Czwarta scena to scena ukrzyżowania Chrystusa i jego śmierć (Łuk 23,26-49). Chrystus na krzyżu ukazany jest w towarzystwie dwóch złoczyńców, nad krzyżem widnieje napis  Es ist volbrach (Wykonało się – J 19.30) Obok krzyża stoją dwie postacie opisane także jako Maria i św. Józef (J 19,25-27)

 

 

Piąta scena to zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa (Mat 27 i 28). Ukazano Chrystusa w chwale opuszczającego grób oraz żołnierzy, którzy tego grobu mieli pilnować.

 

 

Ostatnia, szósta scena to wniebowstąpienie Chrystusa z cytatem zaczerpniętym z Ewangelii Marka (M 16,19): Dieser Iesus welcher von Euch genommen gen Himmel, czyli Ten Chrystus, który był pośród was został wzięty do nieba. U góry przedstawiono otwarte niebo i znikającego Chrystusa, poniżej jedenastu klęczących apostołów.

 

 

Pokrywa ołtarzowa, poniżej pola centralnego posiada inskrypcję, która zdradza fundatora. Był to Johann Christof Winckler, obywatel Leszna oraz członek Rady Parafialnej parafii luterańskiej. Pokrywa została wykonana w 1728 r. (H. Iohann Christopf Winkler Burger u. Parchner Eltester in Lissa Ao 1728)

 

 

 

Poniżej tej inskrypcji znajdujemy kilka kolejnych:

Es muste alles geschehen was von mir geschrieben das die Schrift erteil werd – Musiało się wypełnić wszystko, co zostało napisane i w Piśmie objawione

 

 

Na lewym i prawym marginesie znajdują się wersety biblijne odnoszące się do przedstawień z centrum tkaniny. Każdy z cytatów umieszczono na poziomie odpowiedniej sceny. Odczytując zatem chronologicznie od dołu, są to następujące napisy:

Der H. Geist Kraft Des Hechsten wird dich uberschaten – Moc Ducha Najwyższego zacieni cię (Łuk 1,35)

sihe grose Freude Euch ist heute Heiland gebohren welcher Iesu – Zwiastuję wam radość wielką, gdyż dziś narodził się wam Zbawiciel, którym jest Jezus. (Łuk 2,10)

Mich hat herzlich verlangt dis Osterlames u. ehe ich leid – Gorąco pragnąłem spożyć tę wieczerzę paschalną z wami przed moją męką (Łuk. 22,15)

Vater ich befehle meinen Geist in Deine Hende und verschied – Ojcze, w ręce twoje polecam ducha mego i skonał (Łuk 23,46)

Also musste Iesu leiden auferstehen von Todten am dritten Tag – Chrystus miał cierpieć I trzeciego dnia zmartwychwstać (Łuk 24,46)

wird kommen, wie ihr ihn gesehen habt gen Himmel fahren – Pzyjdzie, jak go widzieliście idącego do nieba (Dz 1,11)

 

 

Na rogach pokrywy znajdujemy jeszcze przedstawienie Arona, starszego brata i pomocnika Mojżesza, obok niego stoi sam Mojżesz.

 

 

 

Szereg postaci na tkaninie

 

 

 

 

autor: Marcin Błaszkowski

 

 

Kontakt

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Lesznie
ks. Waldemar Gabryś
ul. Paderewskiego 10
 64-100 Leszno
 
telefon: +48 65 520 60 57
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bądź na bieżąco

Zajrzyj na nasz profil i bądź na bieżąco z wydarzeniami naszej parafii

Kliknij tutaj

Joomla templates by Joomlashine